فروشگاه اینترنتی فیلکی

استیشن اف بهشت استارت‌آپ‌ها

با وجود ایستگاه F( استیشن اف ) پاریس بزرگترین پردیس استارتاپ دنیا را خواهد داشت:

استیشن اف (ایستگاه F)  (قبلا به عنوان سالن فریسینت شناخته میشد) یک پروژه کاملا بلندپروازانه است که چهره اکوسیستم تکنولوژی در پاریس را کاملا تغییر خواهد داد.این پروژه توسط خاویر نیل سرمایه گذاری و توسط رکسان وارزا مدیریت شده است.ایستگاه F در آینده بزرگترین استارتاپ دنیا خواهد بود در کنار شرکت هایی نظیر فیس بوک و تک شاپ که در این ایستگاه حضور خواهند داشت.

استیشن اف

“ما در مورد یک پردیس صحبت میکنیم چرا که واقعا مانند یک پردیس دانشگاهی خواهیم بود”.وارزا همچنین عنوان میکند :”ما حضور حدودا هزار استارتاپ را در این فضا پیش بینی میکنیم.”

رکسان وارزا به بالای استیج در دیسراپت لندن ۲۰۱۶ رفت تا به ما اطلاعات بیشتری را در مورد این پردیس استارتاپ ارائه دهد.ساختمان، یک بنای تاریخی است که در ۱۹۲۹ ساخته شده است و تبدیل به فضای بسیار  بزرگی خواهد شد.(۳۴۰۰۰ متر مربع). طرح کار این است که به هر نفر میزکاری با پرداخت ماهیانه ۱۹۵ یورو اجاره داده میشود.و این درحالی  است که شرکت های  دیگری نیز دفتر کار خود را آنجا تاسیس میکنند.ساختمان در  اوایل سال آینده شروع به کار خواهد کرد و وارزا در تک کرانچ دیسراپت لندن ۲۰۱۶ اعلام کرد که برنامه ها از امروز شروع میشوند.

به گفته وارزا اندازه این ساختمان به اندازه برج ایفل خوابیده بر روی زمین است.همچنین برای علاقه مندان تور مجازی بر روی وبسایت ما وجود دارد.

برای مثال فیس بوک در سال آینده شرکت جدیدی را در برخی زمینه ها تاسیس خواهد کرد.در حالیکه فیس بوک دفتر خود را در پاریس دارد اما در نظر داردبه منظور برخی پروژه های ویژه در ایستگاه F حضور یابد.اما این پروژه ها چیست؟

مشخص نیست.طبق صحبت های وارزا فیس بوک انجام یک پروژه را در برنامه اش دارد و این تنها چیزی است که فعلا میتوان گفت.همچنین شرکت تک شاپ نیز برای اولین باردفتر خود را خارج از ایالت متحده در ایستگاه F افتتاح خواهدکرد.پس اگر قصد یادگیری کار با چوب یا کار با ماشین های CNC را دارید،تک شاپ شعبه  جدیدی در خارج از ایالات متحده افتتاح خواهد کرد!

بخش خصوصی فرانسه نیز برنامه استارتاپ خودش را آغاز کرده است و به آن ایستگاه منتقل خواهد شد.

شرکت های مجازی فرانسوی مانند daphni,ventech,kima venture  نیز در ایستگاه F دفتر خواهند داشت.

پردیس F شامل اتاق های ملاقات،  یک سالن اجتماعات،  یک غرفه پستی، کافی شاپ و رستوران به همراه چهار آشپزخانه و یک بار خواهد بود.خود ایستگاه F برنامه ای به منظور مرتبط کردن موسس ها را دنبال میکند.

خاویر نیل در مورد این پروژه بسیار جدی است چراکه او ۲۶۷ میلیون دلار(۲۵۰ میلیون یورو)را روی این پروژه سرمایه گذاری کرده است.او موسس شرکت  تلکام است و استارتاپ های مرتبط بسیاری را در این حوزه مدیریت میکند مانند “کیما” و یا “مدرسه برنامه نویسی” .                 

 وارزا می گوید:”این پروژه به طور ۱۰۰ درصد ابتکار عمل خاویر است”.”او کلیه فعالیتهای سرمایه گذاری خود را روی پروژه کیما ادامه میدهد  و این کاملا جدا از پروژه ایستگاه F  است.مدل خاویر برای این پروژه تولید هرگونه درآمد نیست.این ساختمان تاریخی قرار است در کل هفته و ۲۴ ساعته به کار خود ادامه دهد.پس یک پروژه بسیار گران خواهد بود” و ظاهرا او هر هفته به ساختمان سایت خواهد رفت.

من در سپتامبر جهت چک کردن پیشرفت کاری به پروژه مراجعه کردم و انتظار ساختمانی به این عظمت را نداشتم.میتوان گفت زمان قابل توجهی طول میکشد تا از انتهای ساختمان به انتهای دیگر آن رفت ومن بسیار کنجکاو هستم تا بدانم این پروژه چگونه بر صحنه استارتاپ پاریس اثر خواهد گذاشت.

حتی اگر این ساختمان به اندازه مورد انتظار محبوبیت پیدا نکند به عقیده وارزا احتمالا یک ملک بسیار عالی خواهدبود.

درون ایستگاه F( استیشن اف ):

ایستگاه F بزرگترین پردیس استارتاپ دنیاست.در حال حاضر هزاران کارآفرین در حال نقل مکان به ساختمان جدید در پاریس هستند اما اگر هنوز نمیدانید که این ساختمان واقعا چگونه است ما ایستگاه F را بازید کرده و با دو نفر از دست اندر کاران این مجموعه مصاحبه کرده ایم: رکسان وارزا و خاویر نیل.

استیشن اف

ایستگاه F یک ساختمان بسیار عظیم است که به صورت کامل در حال بازسازی است. هزاران میز ,ده ها اتاق کنفرانس ,شرکت های مجازی, استیج و …  در اینجا وجود دارد.این ساختمان به اندازه برج ایفل خوابیده بر روی زمین است و این نکته میتواند کاملا روی هر شخص تاثیرگذار باشد.ایستگاه F در واقع سالهاست که در حال ساخته شدن است.میلیاردر فرانسوی خاویر نیل هزاران یورو برای خرید و انتقال ساختمان به قطب مرکزی اکوسیستم تکنولوژی فرانسه هزینه کرده است.

شرکتهای تازه تاسیس در اینجا به قسمت های مختلفی تقسیم شده اند.بعضی از قسمتهای ساختمان به وسیله همکاران ایستگاه F مانند فیس بوک, zendesk vente privee,   HEC , ,مایکروسافت و … مدیریت میشوند.این شرکت های بزرگ تکنولوژی, استارتاپ های نوپا را به  ایستگاه F  فراخوانده و با آنها همکاری میکنند.

به طور کلی ایستگاه F یک شرط بندی بزرگ روی آینده تکنولوژی فرانسه است.اگر همه چیز برای استارتاپ های فرانسوی به خوبی پیش رود مردم به ایستگاه F به عنوان نمایندگی تمامی موفقیت هایشان خواهند نگریست.

گشتی در ایستگاه F با همراهی امانوئل مکرون:

در بعداز ظهر روز پنج شنبه بزرگترین پردیس استارتاپ دنیا شروع به کار کرد.در حدود ۳۰۰۰ نفر در این ساختمان عظیم مشغول به کار خواهند شد.تک کرانچ با همراهی امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و دیگر همراهان وی در اطراف ساختمان گشت کوتاهی داشت.

خاویر نیل برای مکرون اینگونه توضیح میدهد که :”ما اینجا را ایستگاه F میشناسیم .مانند ایستگاه فرانسه .ایستگاه زنان .ایستگاه موسسان و پایه گذاران و یا حتی ایستگاه فریسینت چرا که او یک معمار و کارآفرین بزرگ بود.”

ایستگاه F درسال ۱۹۲۰ توسط فریسینت شکل گرفت و قراربود در سال ۲۰۱۱ از بین رود.امادر سال ۲۰۱۳ نیل ایده جالبی درباره آن داشت.او معتقد بود باید ساختمان را کاملا بازسازی کرده و تبدیل به یک استارتاپ منحصر بفرد در فضایی به ابعاد ۳۴۰۰۰ مترمربع کرد.

چند سال بعد ساختمان عظیم هنوز وجود دارداما این بار با هزاران میزکار دیوارهای عظیم شیشه ای  چراغ های روشن  و درختان مدیترانه ای .نیل معتقد است در ابتدا اینجا هیچ چیز نبود مانند یک ایستگاه قطار متروک با سقف های تاریک.

به محض شروع به کار در روز دوشنبه ۱۱۰۰ استارتاپ به داخل ساختمان نقل مکان میکنند.که بسیاری از آنها توسط همکاران ایستگاه F انتخاب شده اند .هم چنین ۲۰ شرکت مجازی نیز آنجا در فضایی کوچک وجود خواهند داشت. همچنین اداره پست و یک رستوران عظیم نیز بزودی در اینجا حضور خواهند داشت.

اینجا همه چیز روی تنوع و استعدادهای جدید در افراد جدید تمرکز دارد.

بعد از این معرفی کوتاه مکرون و نیل شروع به صحبت با دیگر کارآفرینانی نمودند که همراه آنها جهت بازدید ساختمان حضور داشتند.آنها ابتدا با موسس zenly  صحبت کردند.افراد دیگری مانند “آن هیدالگو” شهردار پاریس، “منیر محجوبی”   وزیر فناوری فرانسه ،”رکسان وارزا” مدیریت ایستگاه F و همچنین” برجیت مکرون” نیز حضور داشتند.

کمی بعدمکرون با یکی دیگر از کارآفرینان به زبان انگلیسی صحبت کرد .وی اعلام کرد که به فرانسه آمده تا شرکت جدیدی را  از طریق برنامه French tech   تاسیس کند.مکرون نیز در این لحظه از ویزای French tech   که مخصوص کارآفرینان، مهندسان و سرمایه گذاران است، صحبت کرد.

وارزا برای مکرون توضیح داد:”ما هر فضای مانند اینجا را یک دهکده مینامیم .اینجا در حدود ۶۰ میزکار در هر دهکده وجود  داردکه هرکدام جهت تقویت همکاری ها به گونه ای خاص طراحی شده اند.”

مکرون همچنین با کارآفرین دیگری ابتدا به زبان انگلیسی شروع به صحبت نمود اما کمی بعد شروع به صحبت با زبان فرانسه نمودند!مکرون  درباره ملیت او پرسید و او اینگونه جواب داد :”من به فرانسه آمدم تا در مدرسه برنامه نویسی نیل ادامه تحصیل دهم .رشته من بیولوژی بوده و بعد از دیدن ویدئوی شما به اینجا نقل مکان کردم.

نیل سپس با لبخندبه مکرون عنوان کرد که شنیده برخی از دانش آموزان قدیمی وی اکنون با مکرون و در کاخ الیزه مشغول به فعالیت هستند.

وارزا همچنین درباره برنامه fighters  که به تازگی معرفی شده توضیح داد و عنوان کرد که یک میز کار رایگان در اختیار آنها قرار خواهد داد.

در کنار سرمایه گذاری ۲۳۰ میلیون دلاری در ایستگاه F ،نیل بر روی یک پروژه ساختمان مسکونی با مبلغ ۵۷ میلیون دلار نیز سرمایه گذاری کرده است .۶۰۰ نفر میتوانند در آنجا زندگی کنند.نیل معتقد است این یک پروژه مانند مدرسه برنامه نویسی است.نیل میگوید:”ما میدانیم برخی از والدین برای کمک حضور ندارند و مسکن یکی از نگرانی های آنها خواهد بود.”

پس از آن یک نفر از کسانی  که در ایستگاه Fکار میکنند مکرون را متوقف کرده و از او درخواست ضبط یک ویدئوی ۱۰ ثانیه ای را نمودند.مکرون نیز این گونه عنوان کرد که:”ما اکنون در پاریس در ایستگاه F  هستیم.پس اگر مایل به نوآوری هستید، سرمایه گذاری کنید و استارتاپ خود را گسترش دهید.شما قطعا به اینجا خواهید آمد”.بعد از این ویدئومکرون میکروفون را برگرداند و بخاطر اینکه حرفش ۳۲ ثانیه طول کشید از حاضرین عذرخواهی کرد.

کلیه افراد سپس به سمت استیج برگشتند تا وارزا،هیدالگو و مکرون سخنرانی خود را ایراد کنند.۲۰۰۰ نفر منتظر شنیدن سخنرانی ها بودند .مکرون با برخی افراد دست داد، سلفی گرفت و به روی استیج رفت.

وقتی خاویر نیل به دیگران این فرصت را میدهد تا ایستگاه F را برای او شرح دهند:

محتوا و مفهوم سخنرانی ها به اندازه راهی که صحبتها سازماندهی شده بودند جذاب نبود.وارزا در ابتدا درباره همکاران  ایستگاه F (فیس بوک, zendesk vente privee,   HEC , ,مایکروسافت و …) ،کسانی که به طرق مختلف به پروژه کمک کردند (anne hidalgo,jean Louis missika,jean Michel wilmotte ، تیم ایستگاه f) صحبت کرد.او هم چنین عنوان کرد کارآفرینان نباید لزوما سفیدپوست و یا د باشند و ایستگاه F در راستای تحقق این امر مشارکت خواهد کرد.

اما وقتی نوبت به “خاویر نیل “رسید و وارزا از او تشکر کرد همه حضار شروع به تشویق و قدردانی از او نمودند.

کاملا آشکار است که نیل تبدیل به یک الگو برای کارآفرینان جوان شده است چرا که او درآمد خوبی از یک شرکت تلکام بدست اورده، یک مدرسه برنامه نویسی تاسیس کرد و در برخی شرکت های سیلیکون ولی (square,nest,snap,airbnb,uber)سرمایه گذاری کرده است،تیتر روزنامه ها بوده و میلیون ها دلار بر روی ساختمان استارتاپ ها سرمایه گذاری کرده است.

اما هنوز نیل بر روی استیج سخنرانی نکرده است!

شهردار پاریس هیدالگو نیز سخنرانی خود را در مورد این مسئله که ایستگاه F چه نقشی در پاریس دارد را ایراد کرد:”ما می خواهیم پاریس شهری متفاوت از شهر موزه ها باشد.”

و در پایان نوبت به سخنرانی مکرون رسید.او سخنرانی خود را با بیان تفاوت بین وظایف سیاسی خود و زندگی یک کارآفرین آغاز کرد .همچنین بیان کرد :”مردم همیشه لزوما به شما ایمان ندارند و این هرگز به معنی توقف کار از جانب شما نیست.”

“چیزی که امروز ما را در کنار هم جمع کرده است روح کارآفرینی است.بسیاری از مردم میخواهند به من بگویند که چه نوع زندگی را انتخاب کنم اما من تصمیم دیگری میگیرم.شما نباید اجازه رهبری زندگی خود را به فرد دیگری بدهید.”

مکرون سپس مانند سخنرانی خود در viva tech   در مورد نابرابری ها صحبت کرد.طبق گفته او کارآفرینان باید تا حد امکان در جامعه حضور یابند و این امر باید به همه به صورت برابرو کلی کمک کند.اگر فناوری و تکنولوژی باعث تقسیم بندی جامعه شود باید از آن به عنوان یک شکست یاد کرد!

شروع واقعی ایستگاه F ( استیشن اف ):

در طی روزهای آینده هزاران نفر به ایستگاه F خواهند آمد .در واقع این هنوز ایتدای کار است .  بسیار سخت است که به طور قطعی بتوان گفت ایستگاه F به شدت چهره اکوسیستم تکنولوژی در پاریس را تغییر خواهد داد.اما به طور قطع میتوان گفت این یک حرکت بزرگ در ارتباطات است که فرانسه را بیشتر از همیشه جذاب میکند.

در نهایت میتوان گفت نیل خواستار ایجاد یک پایه و اساس بوده تا بدینوسیله دیگران بتوانند در ایستگاه F سرمایه گذاری کنند .او می گوید قصد به دست آوردن سود و منفعت از این پروژه را نداشته است.اما به طور قطع این یک حرکت بزرگ برای جامعه استارتاپ هاست که آنها نیل را به عنوان حامی خود بشناسند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*