فروشگاه اینترنتی فیلکی

فناوری و مقابله با سیل

فناوری و سیل: در حالی که روز به روز وضعیت زمین با کارهای اشتباه انسان وخیم تر میشود و زندگی را برای اهالی زمین سخت تر میکند اما خوشبختانه فناوری میتواند به کمک ما بیاید تا این وضعیت پیچیده را راحتتر درک کنیم.

امروزه با انبوهی از داده ها و کارهایی که میشود با این داده ها انجام داد به تدریج درک شرایط پیچیده ای که برای زمین و ساکنان آن بوجود آمده راحت تر شده است و میتوان عواملی که در ابعاد جهانی تاثیر گذار هستند را شناسایی کرد.

با به تصویر کشیدن این داده ها میشود میلیون ها عدد و رقمی را به مسائل قابل فهم برای همگان تبدیل کرد. به عنوان مثال نقشه ای که وب سایت ارث تایم (earthtime) دانشگاه کارنگی ملون ساخته است تصاویر ماهواره ای ناسا رو با طیف وسیعی از داده ها ترکیب میکند که وقایع اقلیمی و ژئوپلیتیک را مجسم نماید.

فناوری و سیل

از آلودگی نوری گرفته تا حرکت پناه جویان و یا پدیده سفید شدن مرجان ها در مناطقی مانند دیواره بزرگ مرجانی، یکی از مواردی که این مدل های تصویر در آن تاثیر زیادی دارد مسئله فاجعه بار سیل است.

این فناوری توانسته به پژوهشگران کمک کند تا بفهمند در صورت ۲ درجه گرمتر شدن زمین چه اتفاقات خطرناکی امکان وقوع دارد به عنوان مثال میتوان گفت که در صورت بروز چنین اتفاقی کل منطقه میامی در آمریکا به زیر آب میرود.

در بنگلادش بالا رفتن تدریجی آب زندگی جمعیت بسیار زیادی را به خطر اهنداخته است. سال ۲۰۱۷ باران های استوایی یک سوم بنگلادش را زیر آب برد که علاوه بر کشاورزی ، روستاها و شهرهای زیادی را نابود کرد.

درست است که فناوری نمیتواند جلوی بارش باران و سیل را بگیرد اما میتواند با استفاده از جمع آوری داده های مناطق به پیش بینی برخی اتفاقات بپردازد تا مردمی که در مناطق دورافتاده زندگی میکنند چاره اندیشی نمایند و جلوی زیان را بگیرند.

در بنگلادش هم مانند بقیه مناطق دنیا کشاورزان باید با طبیعت دست و پنجه نرم کنند. ولی با توجه به اینکه سیل در این کشور بسیار اتفاق می افتد و خسارات زیاد را از خود به جا میگذارد.

مسئولان سیع میکنند از طرق مختلف مانند تلفن و پیام صوتی به کشاورزان و مردم عادی هشدار بدهند. مراکزی نیز وجود دارند که مردم میتوانند با آنجا تماس بگیرند ولی افرادی که در مناطق دور افتاده زندگی میکنند و تلفن دسترسی ندارد با مراجعه حضوری به مراکزی که به همین منظور ایجاد شده از شرایط آب و هوا اطلاع کشب میکنند.

دولت بنگلادش و خیریه های بین المللی برای پیدا کردن راه حل های پایدار و کمک به حل مشکلات کشاورزان و اهالی روستاها با استفاده از فناوری های روز دست به دست یکدیگر دادند.

اپلیکیشن کنترل کشاورزی

آخرین گام در این راستا ساخت اپلیکیشنی بوده است که در حال حاضر در مرحله آزمایش قرار دارد. این نرم افزار با اطلاعاتی که از سالهای گذشته جمع آوری کرده به کشاورزان پیشنهاداتی درمورد کاشت داشت و برداشت ارائه میدهد. مثلا به کشاورز پیشنهاد میده چه زمانی اقدام به آماده سازی زمین، چه زمان بذر پاشی، چه زمانی کود دهی و… نماید.

در مراحل مختلف کشاورزی یعنی کاشت، داشت و برداشت در صورتی که هوا نوسان داشته باشد این نرم افزار توصیه هایی میکند که چه اقداماتی مناسب این آب و هوا میباشد و چه کاری باید انجام داد که مشکلات به حداقل برسد و از خسارت تا حد امکان جلوگبری شود.

ولی کشاورزان فقیر متوجه این موضوع نیستند که تا چه حد در مقابل نوسانات آب و هوا آسیب پذیر هستند و اطلاعات و امکاناتی برای به حداقل رساندن این زیان را در اختیار ندارند. در همین راستا برنامه ای طراحی شده که نقاط قوت و ضعف مناطق مختلف را میسنجد.

نماینده های خیریه ای که این برنامه را طراحی کرده اند با یک ابزار مدیریت مقاومت در برابر سیل که به اختصار  FRMT گفته میشود به مناطق مختلف سر زده تا به برسی محصولات منطقه و نمودار تغییرات آب و هوا، ساختمان ها و تدابیر اندیشیده شده برای پشیگیری از مشکلات سیل بپردازند.

نرم افزار به بررسی N مولفه مختلف میپردازد و تصویری بسیار جامع از اینکه هر منطقه در شرایط نامساعد جوی چقدر آسیب پذیر است ارائه میدهد. اطلاعاتی که نرمز افزار به مرده ارائه میدهد به مراتب از اطلاعاتی که به صورت سنتی از سدها و مخازن آبی بدست می آمده بیشتر است.

فناوری مقابله با سیل در سوئیس

فکر اولیه این فناوری از کشوری کوچک که گه گاهی با سیل مواجه میشود و با بنگلادش کیلومترها فاصله دارد یعنی سوئیس آمده است.شرکت IBM و شرکت بیمه زوریخ یک پژوهش مشترک انجام داده اند تا روشهای مقابله با سیل را بررسی و به راه حل برسند. در دهه های اخیر سیل های ناگهانی صدها میلیون پوند به سوئیس ضرر وارد کرده است.

 

هدف اصلی این شرکت ها در این تحقیقات این است تا مقائمت منطقه را در مواجهه با سیل بسنجند و مولفه های بدست آمده را تقویت کرده و در آخر تا حد امکان جلوی ضرر را گرفته و از ورشکستگی جلوگیری کنند.

الگوریتم اندازه گیری مقاومت

در این الگوریتم با اندازه گیری مولفه ها و بدست آوردن یک عدد که نشان دهنده مقاومت یک منطقه و مردم ساکن در آن در برابر سیل است میتوان از تشخیص مهندسی و قضاوت تخصصی استفاده کرد. این روش یک رویکرد منحصر بفرد است که در آن نقش فناوری بسیار مهم بوده است. این نرم افزار بسیار ساده طراحی شده بطوری که بصورت آفلاین نیز قابل استفاده است.

پرسش مهم

به نظر طراحان این نرم افزار باید این پرسش را که این کار چه فایده ای دارد را کنار گذاشته و باید پرسید هزینه اینکه این کار را انجام ندهیم چقدر است. دست کم در جایی مانند بنگلادش که قبلا در مورد آن صحبت کردیم هزینه های تحمیلی سیل بسیار زیاد بوده است.

آبگرفتگی زندگی مردم را مختل و باعث مهاجرت گسترده مردم میشود. کارشناسان و مسئولان امیدوارند تا با یک برنامه ریزی صحیح و به کمک فناوری جلوی خسارات فراوان ناشی از سیل را بگیرند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*