فروشگاه اینترنتی فیلکی

پزشکی و هوش مصنوعی

پزشکی و هوش مصنوعی

پزشکی و هوش مصنوعی

ارتباط پزشکی و هوش مصنوعی یکی از چالشهایی که نظام پزشکی در کشورهای توسعه یافته است. به عنوان مثال بریتانیا که نظام خدمات درمانی اون به تازگی ۷۰ ساله شده است با افزایش جمعیت و طول عمر افراد جامعه و نیاز این افراد به خدمات درمانی و کمبودهای جدی مثل کمبود تخت بیمارستانی، درمان های تخصصی و کمبود پزشک و پرستار مواجه شده است.

حالا این وضعیت را در کشورهای کمتر توسعه یافت که از منابع مالی کمتری برخوردار هستند و نیروهای متخصص به خاطر شرایط بد زندگی به دیگر کشورهای ثروتمند مهاجرت میکنند تصور کنید.

یکی از تکنولوژی های روز دنیا که میتونه به کمک پزشکی بیاد هوش مصنوعی هست. برنامه واتسون شرکت IBM که مدتهاست اطلاعات در مورد سرطان دریافت میکنه ممکنه است روزی بتواند ازانتر و بهتر از پزشکان سرطان را تشخیص بدهد و به درمان این بیماری کمک کند.

نمونه های دیگری از این اپلیکیشن ها نیز وجود دارد که ساده تر کار میکند، به نحوی که بیمار نشانه های بیماری را به این اپ داده و هوش مصنوعی تشخیص اولیه بیماری را انجام میدهد به عبارت دیگه کار یک پزشک عمومی را انجام میدهد. اما خیلی ها معتقدند که این نوع فناوری نمیتواند جای پزشک را بگیرد در مقابل برخی معتقدند که هوش مصنوعی بهتر از پزشک عمل خواهد کرد.

این فناوری میتواند بر روی زندگی همه ما به نوعی اثر بگذارد و یکی از مهمترین اثرهای آن میتواند برروی سلامت انسانها باشد چرا که مستقیما برروی جان افراد سر و کار دارد.

شرکت خدمات درمانی بابیلون

اخیرا شرکت خدمات درمانی بابیلون ادعا کرده که هوش مصنوعی این شرکت بهتر از میانگین پزشکها بیماری را تشخیص میدهد.

این شرکت محصول دیگری با نام GP at hand تولید کرده که با نظام خدمات درمانی بریتانیا همکاری دارد و به ارائه خدمات درمانی از راه دور میپردازد. البته کار هوش مصنوعی در این نرم افزار فقط برسی نشانه های بیماری با استفاده از الگوریتم مشخص هست و در نهایت کار تشخیص بیماری با پزشک میباشد.

اما بابیلون به جایی رسیده که در امتحان جامع پزشکی معدلی بهتر از یک دانشجوی متوسط پزشکی کسب کرده، علی پارسا مدیر عامل بابیلون میگوید: چیزی که برای ما جالب هست نه فقط بالا بودن دقت بابیلون بلکه دقت ۹۸ درصدی اون برای چیزهایی که قبلا دیده بود این فناوری وقتی چیزی را قبلا دیده و یاد گرفته هرگز فراموش نمیکند.

پزشکی و هوش مصنوعی در آفریقا

پزشکی و هوش مصنوعی

چیزی که مسلم است اینه که چنین فناوری خیلی میتونه به کمک کسانی بیاید که از دسترسی به خدمات درمانی محروم هستند. بابیلون از سال ۲۰۱۶ در رواندا در قلب آفریقا مشغول به ارائه خدمات است. در حالی که فقط ۱۱ درصد جمعیت دنیا در مرکز و جنوب قاره آفریقا زندگی میکنند ولی یک چهارم کل بیماریهای دنیا در این منطقه وجود دارند و فقط ۳ درصد نیروی متخصص در اینجا زندگی میکنند.

نظام درمانی در این منطقه وضعیت بسیار بدی دارد که بیشتر این مشکلات به خاطر فجایع و جنایاتی است که در یک قرن اخیر در این سرزمین اتفاق افتاده به عنوان مثال فقط در نسل کشی سال ۱۹۹۴ بیشتر از ۷۰۰ هزار نفر در ۱۰۰ روز کشته شدند.

این بدین معناست که تقریبا تمام کسانی که در این منطقه زندگی میکنن متاثر از این نسل کشی بوده اند و اون نسل کشی بخش بزرگی از نیروی انسانی را از بین برد و فقط ۱۹۸ نیروی متخصص در حوزه درمان باقی مانده بود.

با این حال رواندا یکی از موفق ترین اقتصادها را در منطقه آفریقا را داراست. رئیس جمهور رواندا از شرکتهای فناوری خواسته تا برای اجرای پروژه های خود به اینجا بیایند، که جدیدترین فناوری که به این کشور آمده هوش مصنوعی است. بابیل که همان بایلون است دارای ۲ میلیون کاربر در اینجا دارد که هزار نفر از آنها تا به حال از خدمات آن استفاده کرده اند.

بابیل از همان چت باتی که در بریتانیا استفاده میکند در اینجا نیز استفاده میکند ولی با اندکی تفاوت، در رواندا اکثر مردم تلفن هوشمند ندارن به همین خاطر یک پرستار با تلفن از روی متنی که بابیلون مینویسد را میخواند و نرم افزار از نشانه ها بیماری را تشخیص و بیمار را به پزشک ارجاع میدهد. صف ویزیت پزشک در رواندا بسیار طولانی است.

همراهی پزشکی و هوش مصنوعی میتواند کمک بسیار مفید برای مردو رواندا باشد. بیمار با استفاده از این اپلیکیشن در وقت صرفه جویی میکند به طوری که بیمار نصف کار در خانه انجام میدهد و با رسیدن به درمانگاه ویزیت میشود.

بابیل به صورت کلی برای نظام درمانی بریتانیا تولید شده و داده های مختص به رواندا در آن بیسار کم است به عنوان مثال اون هیچ سوال در مورد بیماری های رایج در رواندا مثل مالاریا و سل نمیپرسد و بومی سازی این نرم افزار برای این کشور الزامی به نظر میرسد.

به گفته مدیر عامل رواندای بابیلون (بابیل) این شرکت دارد سیع میکند بیماری هایی که تا به حال با آنها سروکار نداشته نیز به هوش مصنوعی اضافه بشود. با این حال چت بات بابیلون در بریتانیا با شرکت در امتحانات جامع پزشکی این کشور موفق شده دریافت میانگین ۸۱ درصد شده در حالی که این درصد برای دانشجویانی که طی ۵ سال گذشته در این امتحان شرکت کردند ۷۲ درصد بوده است.

مقوله پزشکی و هوش مصنوعی  تنها به یک بخش از موارد استفاده از هوش مصنوعی در زندگی انسانها است و مطمئنا در آینده نزدیک بیشتر در مورد هوش مصنوعی و مباحث مربوط به آن را خواهیم شنید.

 

اخبار مرتبط:

commit assistant هوش مصنوعی ubisoft

دیدگاه‌ها ۰

*
*